Podzimní biodynamické setkání s tématy „Obchod“ a „Nadace Půda“


24. 10. 2015

Proběhlo tradičně v Malontské restauraci a oficiálně začalo společnou sobotní snídaní, která sestávala v maximální míře z místních potravin, ať už z produkce Bemagra, či ze zahrad a kuchyní zúčastněných.

Zamyšlení na téma „Obchod“ zahájil svým povídáním Radomil Hradil, a protože víc hlav víc ví, brzy zapojil do tématu i všechny přítomné. A tak jsme meditovali, dumali a diskutovali nad tématy jako: konkurence a spolupráce, prodej, půjčka a dar, láska a dalšími.

Další část dopoledního programu vedla paní Sládková, která ani moc nepovídala a rovnou dala úkol: představit si našeho ideálního zákazníka. Bylo to veselé, jen musíme doufat, že Bemagro (ani nikdo jiný) nebude ekonomicky záviset na usměvavých bosorkách v sukni a pokud možno i s kloboukem na hlavě. Dalším krokem bylo vymyslet, jak takového zákazníka odradit, což nebyl pro zúčastněné kreativce žádný problém. Nápady se jen hrnuly a snad jsme si uvědomili i něco podstatného.

Po obědě se část lidí vydala na exkurzi do dokončované mlékárny v Meziříčí a ostatní se věnovali půdě a jejímu vlastnictví. Alternativou k dnes běžnému osobnímu vlastnictví je například forma nadace. Manželé Knížkovi iniciovali založení Nadace Půda, která by měla oficiálně vzniknout do konce tohoto roku. Oni sami do ní vloží přibližně 200 hektarů. Ti, kdo stejně jako zakladatelé nadace věří, že půda je dar a neměla by tudíž patřit jednotlivcům a podléhat obchodování, mohou sledovat její další vývoj na stránkách Bemagra.