Polní den o zemědělském kompostování


3. 5. 2017

Proběhl pod záštitou agentury Zera z Náměště nad Oslavou, pro niž je kompostování dlouholetým tématem a z jejíchž akcí jsme sami již mnohokráte čerpali. Přednášková část se konala v příjemném prostředí společenské místnosti horního patra mlékárny. Vyslechli jsme příspěvky o dobré kompostářské praxi a legislativě od paní inženýrky Hejátkové, výsledky několikaletého polního pokusu s používáním kompostu v Bemagru od paní inženýrky Badalíkové a prezentovali i své vlastní zkušenosti s kompostováním. Pan doktor Hartl z vídeňského institutu Bioforschung navázal povídáním o flexibilitě v agronomické praxi, nových trendech v přípravě kompostů na míru a významu kompostování pro vyrovnávání výkyvů mezi bohatými a chudými roky.

Pak jsme se odebrali ven, kde jsme nejprve zhlédli neplánovanou atrakci v podobě obrovského „draka“ z netkané textilie plachtící v oblacích, která se právě vznesla z jednoho záhonu na naší Zahradě. Pak ještě obligátní rýčová zkouška, nalezení mladé žížaly a také kořínku prorůstajícího skrze kompaktnější vrstvu na rozhraní hloubky orby. Vše v pořádku, tudíž se přesunujeme na kompostárnu v Jaroměři.

Kompostář Petr nám ukázal své království a hned na úvod představil svůj zlatý hřeb – kompost, kterého je podle pana Hartla na pole škoda. Krásný, drobivý, zemitá vůně. Možná ho pošetříme Malé rostlince na zeleninu. Přestože další štrůdly už ten první sotva mohly překonat, bylo zajímavé sledovat, jak různé výstupy můžou vzniknout z podobných vstupních surovin. Na závěr ukázka překopávání a pak už nás dešťová přeháňka donutila akci ukončit. Asi nás chtěla upozornit, že už o hodinu přetahujeme...